Przejdź do treści
5
2
1
3
9
11
6
10
4
Przejdź do stopki

Otwarcie nowej siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluszkowcach

Otwarcie nowej siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluszkowcach

Treść

W środę 6 marca odbyło się otwarcie nowej siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluszkowcach.  Inwestycja została dofinansowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, uzyskując dotację w „Infrastrukturze bibliotek 2021-2025”. Prace budowlane rozpoczęły się  w listopadzie  2022 roku i trwały do grudnia 2023. Inwestycja zakładała zaadaptowanie starego budynku szkoły podstawowej na siedzibę biblioteki. Aby było to możliwe, należało m.in. zmodernizować konstrukcję budynku, wymienić stolarkę okienną i drzwiową, a także poddać obiekt termomodernizacji. Budynek został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (m.in. poprzez odpowiednie udogodnienia w strefie wejściowej i parkingowej, a także montaż windy). 

W nowej siedzibie biblioteki zostały wydzielone: przestrzeń na wypożyczalnię ze stanowiskiem dla pracownika, czytelnia z księgozbiorem popularnonaukowym, strefa dla seniora, pomieszczenia dla dzieci i młodzieży, czytelnia komputerowa, strefa wypoczynku oraz magazyn służący do przechowywania zbiorów bibliotecznych. Biblioteka została także nowocześnie wyposażona – w odpowiednie meble, sprzęt elektroniczny oraz różnorodne gry i zabawki przeznaczone dla młodszych użytkowników obiektu. 
W trakcie uroczystości goście mogli zwiedzić cały nowopowstały obiekt oraz obejrzeć prezentację przedstawiającą historię jego powstania. Podczas spotkania odbyła się część artystyczna przygotowana przez dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kluszkowcach. Uroczystość uświetniła muzyka w wykonaniu Zespołu Regionalnego „Mali Maniowianie”.

W uroczystym otwarciu nowej siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluszkowcach wzięła udział reprezentacja Instytutu Książki. W jej skład weszli: Zastępca Dyrektora Instytutu Książki ds. Programowych Krzysztof Koehler oraz pracownice Działu Analiz i Projektów Specjalnych – Anna Kurtek i Beata Najbar-Kołodziej, Wojciech Momot, kustosz z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Elżbieta Knapik, dyrektor Biblioteki w Bieczu, dyrektorzy bibliotek publicznych gminnych ze Szczawnicy, Krościenka, Łapsz Niżnych oraz Waksmundu: Stanisława Waruś, Weronika Walkowska, Elżbieta Radecka i Iwona Faltyn, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu, Danuta Wojdyła. Obecny był również sołtys wsi Kluszkowce, Wojciech Bednarczyk. Placówki oświatowe reprezentowali: dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kluszkowcach, Maria Mikołajczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej im. W. Orkana w Maniowach, Jadwiga Wolska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych, Joanna Workowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych, Krzysztof Nosal. Obecna była również dyrektor Prywatnego Niepublicznego Przedszkola w Maniowach, Lucyna Wolska-Jandura. Nie zabrakło przedstawicieli samorządu: Bogusława Waksmundzkiego, wicestarosty Powiatu Nowotarskiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy Czorsztyn Andrzeja Sprocha i radnych Gminy Czorsztyn, Wójta Gminy Czorsztyn, Tadeusza Wacha, Wicewójta Krzysztofa Góreckiego i sekretarz Gminy Agaty Jasińskiej.Poświęcenia nowej siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluszkowcach dokonał o. Andrzej Gut.

Głównym wykonawcą prac była firma AT Gastrobud Andrzej Tarchała z Ochotnicy Górnej.

Dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2022 w kwocie: 2 020 000,00 zł.

Wkład własny Gminy Czorsztyn: 475 000,00 zł


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% - budżet państwa, 40% - wkład własny beneficjentów) są przeznaczane na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. Częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest Priorytet 2 i realizowany w jego ramach Kierunek interwencji 2.1. Infrastruktura bibliotek 2021-2025, który jest kontynuacją oraz rozwinięciem Priorytetu „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek" realizowanego w latach 2011-2015 oraz Priorytetu 2 NPRCz z lat 2016-2020. Celem priorytetu jest wzmocnienie potencjału i roli bibliotek publicznych.

8460